تجربه های من از کشور هند
 

دیدین بعضی ها یه جورایی معلومه تازه عروس هستند .اینجا ، مخصوصا تو فروشگاههای مربوط به لوازم منزل بارها تازه عروسهای هندی توجه منو جلب کردن.همیشه هم از روی نقاشیهایی که با حنا رو دستاشون کشیده شده شکم به یقین تبدیل شده که طرف تازه عروس هستش (حالا این وسط یکی بگه !! خوب به تو چه ربطی داره ).

این سنت تزئین دست با حنا (Mehendi)، بعد از ظهور اسلام توسط اعراب و ایرانیها به هندیها معرفی شده.چون ظاهرا رسمی بوده بین اعراب تا با نقاشی روی دست تازه عروسها ، فرق بین تازه عروسها با دوشیزگان قابل تشخیص باشه.امروزه این سنت ، تزئین دست تازه عروس با حنا یکی از بخشهای مهم تشریفات مراسم یک هفته ای عروسی هندیهاست.علاوه بر جشن عروسیها در بعضی از جشنها و فستیوالها زنان هندی با طرح های زیبایی توسط حنا دستهای خودشون رو تزئین می کنند.

برای این کار پودرهای آماده حنا در بازار در بسته بندیهای مختلف فروخته میشه و به بعضی اسانسهای مختلف برای خوشبو شدن حنا اضافه شده.حنا رو با آب به شکل خمیری آماده می کنن و به مدت یک شبانه روز یا حداقل ۱ ساعت می گذارن کنار. توسط ورق های پلاستیکی قیف مخروطی شکلی که در انتها سوراخ ریزی داره درست می کنن .به کمک قیف طرحهای مختلف از گل و بوته روی دست یا کف دست و یا بر روی پاها می کشن.به مدت یک شبانه روز و یا حداقل چهار ساعت نباید به این طرحها دست زد تا با دمای بدن حنا خشک بشه. در این مدت از مخلوط آبلیمو با شکر برای مرطوب نگه داشتن حنا استفاده می کنند تا اثر حنا پر رنگتر و ماندگار تر باشه.بعد که حنا خشک شد با دست یا وسیله ای پودرهای خشک شده رو از روی دست پاک می کنند و با روغن دست رو چرب می کنن.

بعضی از طرح ها واقعا خیلی جالب هستند. اینجا معمولا کنار خیابان یا در بعضی از فروشگاهها کسانی هستند که این کار رو برای مشتریها انجام میدن.آلبومی با تصاویر مختلف از انواع طرح ها دارن که مشتریها از روی آن تصاویر طرح مورد پسند خودشون رو انتخاب می کنن.و آن طرح با حنا روی دستشون کشیده میشه.بعضی جاها هم دیدم که مهر های آماده با طرح خاصی رو دارن که آن مهر رو به جوهر یا رنگ خاصی ةغشته می کنند و هر جایی از دست که خواستین براتون چاپ می کنن.البته کار با حنا خیلی ظرافت خاصی داره. 

  نوشته شده در  شنبه 26 آبان1386ساعت 21:53  توسط ارکیده  | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM