تجربه های من از کشور هند
 
 

 

وقتی ۶ یا ۷ سالم بود از طرف یکی از افراد فامیل کادویی گرفتم  که محتویاتش چیزی نبود جز یک بسته با ۶ عدد خال هندی ، دایره های رنگی بودن که  روشون حالت جیر داشت و پشتشون چسبناک بود که به راحتی به پیشو نی چسبیده می شد . ولی بدی که داشت بعد از چند بار استفاده خاصیت چسبندگیش از بین می رفت و غیر قابل استفاده بود . ذوق و شوق داشتن یک چنین چیزی اون زمان برام غیر قابل توصیف بود . هر چند وقت یک بار تو عالم بچگی یکی از اون خالها رو می چسبوندم به پیشونیم و فکر می کردم شبیه زنای هندی شدم  .بعد از ۲۰ سال وقتی اولین بسته خال هندی رو از اینجا ( هند ) گرفتم باز به همون اندازه دوران بچگی ذوق زده بودم ولی با این تفاوت که این بار بین همین زنان هندی زندگی می کردم و هیچ ترسی از تموم شدن خالها بعد از چند بار استفاده نداشتم . اتفاق دیگه ای که افتاده بود خالهای قرمز رنگ زنان هند هم مثل خیلی چیزهای دیگه دستخوش دنیای مدرن شده بود و صدها طرح و رنگ با دیزاینهای مختلف از این خالها تو بازار بود که این بار تنوع در طرح ، رنگ و زیبایی این خالها به اندازه کافی برای خریدش وسوسه برانگیز بود.

Bindi ( به Kumkum , Tilka هم معروف است ) در حقیقت تنها یک وسیله تزئینی نیست ، بلکه یک خال قرمز رنگ و مقدسی هست که علاوه بر اینکه زنان هندی برای آرایش و زیبایی از اون استفاده می کنند، یک تعبیر مذهبی هم داره. Bindi رو به وسط پیشونی بالای دو ابرو به کمک حالت چسبندگی که داره می چسبونن ( مثل عکس برگردان ) . نوع قدیمی اون یک نوع پودر قرمز رنگی ( Sindhoor ) هست که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیره . مخصوصا در معابد . به روایتی گفته میشه که Bindi مانند چشم سومی عمل میکنه که انسان رو از شر ضرر و زیان حفظ می کنه.

معمولا شکل آنها دایره و به رنگ قرمز هست . امروزه Bindi ها در رنگها و شکلهای مختلف که  با نگینهای ریز رنگی یا جواهرات با شکلهای مختلف ترکیب شده اند پیدا میشه . تنوع در رنگها و شکلها خیلی زیاد هستش.

در قدیم تنها زنانی که ازدواج کرده بودند می تونستن از این نوع خال استفاده کنند که به نوعی سمبل ازدواج یک زن و نشانگر یک حالت زنانگی بوده.در رابطه با اینکه چرا رنگ اون قرمز بوده ، فرض بر این بوده که رنگ قرمز رنگی هست که خوشبختی رو به همراه عروس با خودش به خونه داماد میاره.و این نشانه یک جوری حافظ احترام بین عروس و خانواده داماد بوده.امروزه این خال معنا و مفهوم مقدس خودش رو از دست داده و بیشتر مفهوم تزئینی داره و برای زیبایی استفاده میشه ، میشه گفت یک جور جواهرات هستش. نه تنها زنان بلکه دختران مجرد هم میتونن از اون استفاده کنن و بیشتر همرنگ با رنگ ساری یا لباسشون خال به پیشونیشون می چسبونن.

  نوشته شده در  دوشنبه 23 مهر1386ساعت 0:55  توسط ارکیده  | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM